ଓଡିଆ ଭାଷାରେ ଟାଇପ୍ କରିବା ପାଇଁ ଗୁଗୁଲ୍ ଡକସ୍ (Google Docs) ରେ ଭାଷା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପାଇଁ ନିମ୍ନଲିଖିତ ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ |

ପଦାଙ୍କ ୧: ଆପଣଙ୍କର ବ୍ରାଉଜରରେ myaccount.google.com କୁ ଯାଆନ୍ତୁ |
ପ୍ରଥମ ଚିତ୍ର
ପ୍ରଥମ ଚିତ୍ର

ପଦାଙ୍କ ୨: Data & personalization> General preferences for the web> Language କୁ ଯାଆନ୍ତୁ |
ଦ୍ୱିତୀୟ ଚିତ୍ର
ଦ୍ୱିତୀୟ ଚିତ୍ର

ପଦାଙ୍କ ୩: Language> Add another language ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |
ତୃତୀୟ ଚିତ୍ର
ତୃତୀୟ ଚିତ୍ର

ପଦାଙ୍କ ୪: ଆପଣ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ଭାଷା (ଓଡିଆ) ଯୋଡନ୍ତୁ |
ଚତୁର୍ଥ ଚିତ୍ର
ଚତୁର୍ଥ ଚିତ୍ର

ପଦାଙ୍କ ୫: ଆପଣ ଚାହୁଁଥିବା ଭାଷାକୁ "ଡିଫଲ୍ଟ" ସ୍ଥିତିକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଭାଷା ପ୍ୟାନେଲରେ "ଅପ୍" ତୀର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ପଞ୍ଚମ ଚିତ୍ର
ପଞ୍ଚମ ଚିତ୍ର

ପଦାଙ୍କ ୬: ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ଭାଷା ପସନ୍ଦ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପରେ, ଆପଣଙ୍କ ବ୍ରାଉଜରକୁ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ପୂନର୍ବାର ଖୋଲନ୍ତୁ |

ପଦାଙ୍କ ୭: ଆପଣଙ୍କର ବ୍ରାଉଜରରେ ଗୁଗୁଲ୍ ଡକସ୍ ଖୋଲନ୍ତୁ | ଷଷ୍ଠ ଚିତ୍ର
ଷଷ୍ଠ ଚିତ୍ର

ପଦାଙ୍କ ୮: ଏକ ନୂତନ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ତିଆରି କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଏକ ବିଦ୍ୟମାନ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଖୋଲନ୍ତୁ ଯାହା ସହିତ ଆପଣ ବର୍ତ୍ତମାନ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି |

ପଦାଙ୍କ ୯: ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଓଡିଆ ଭାଷା ବାଛିବେ, ଟୁଲ୍ ବାର୍ ରେ "ଇନପୁଟ୍ ଟୁଲ୍ସ ମେନୁ" ଦେଖାଯିବ | ନିମ୍ନ ଚିତ୍ର ପରି ଇନପୁଟ୍ ଟୁଲ୍ ଆପଣଙ୍କ ଟୁଲ୍ ବାର୍ ର ଡାହାଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଦେଖାଯିବ | ଓଡିଆ ଅକ୍ଷର ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ, "ଇନପୁଟ୍ ଟୁଲ୍ସ ମେନୁ" ପାଖରେ ଥିବା ଡାଉନ୍ ତୀର କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ଇନପୁଟ୍ ପଦ୍ଧତି ବାଛନ୍ତୁ | ସପ୍ତମ ଚିତ୍ର
ସପ୍ତମ ଚିତ୍ର

ପଦାଙ୍କ ୧୦: ଡ୍ରପ-ଡାଉନ୍ ମେନୁରୁ ମୂଳତ ଚାରୋଟି ବିକଳ୍ପ ଅଛି ଯାହାକୁ ଆପଣ ବାଛି ପାରିବେ | ସେଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି “ଇନପୁଟ୍ ଟୁଲ୍ସ” , “ଫୋନେଟିକ୍ ଇନପୁଟ୍”, “ଇନସ୍କ୍ରିପ୍ଟ” ଏବଂ “ହସ୍ତଲିଖନ” | ଆପଣ ଏକ ଶବ୍ଦର ବନାନ ଟାଇପ୍ କରିପାରିବେ ଏବଂ ପରାମର୍ଶିତ ଭାଷାରେ ଥିବା ପରାମର୍ଶରୁ ବାଛିପାରିବେ, ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ କୀବୋର୍ଡ୍ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ, କିମ୍ବା ଅକ୍ଷର ଅଙ୍କନ କରିପାରିବେ ଏବଂ ତାପରେ ଯଥାକ୍ରମେ ସଠିକ୍ ଅକ୍ଷର କିମ୍ବା ଶବ୍ଦ ବାଛି ପାରିବେ | ଅଷ୍ଟମ ଚିତ୍ର
ଅଷ୍ଟମ ଚିତ୍ର

ପଦାଙ୍କ ୧୧: ଆପଣ ଅକ୍ଷରଗୁଡିକ ପ୍ରବେଶ କରିଲେ, ଗୁଗୁଲ୍ ଡକସ୍ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ତାକୁ ସେଭ୍ କରେ | ଥରେ ହୋଇଗଲେ, ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ | ନବମ ଚିତ୍ର
ନବମ ଚିତ୍ର

ଦଶମ ଚିତ୍ର
ଦଶମ ଚିତ୍ର