ସମୁଦ୍ରକୂଳକୁ ଯିବାକୁ କିଏ ବା ଭଲ ନ ପାଏ ? ସୁଲୁସୁଲିଆ ସମୁଦ୍ର ପବନରେ ନିଶ୍ୱାସ ନେବା, ସମୁଦ୍ରକୂଳରେ ଲହଡ଼ିକୁ ଉପଭୋଗ କରିବା ଏବଂ  ଆଙ୍ଗୁଠି ମଧ୍ୟରେ ବାଲିକୁ ଅନୁଭବ କରିବାର ଅପୂର୍ବ ଅନୁଭବ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଭାବେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏକ ସୁନ୍ଦର ଅନୁଭବ ଦେଇଥାଏ  | କିନ୍ତୁ ଆପଣ କେବେ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି କି ଏହି ବାଲି କେଉଁଠୁ ଆସେ ?

ପୃଥିବୀର ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ପ୍ରାୟ 7.5 x 1018 ବାଲି ଗରଡା ଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଏ (ଯାହା ସରଳ ଶବ୍ଦରେ ପାଞ୍ଚ ଶହ କ୍ୱାଡ୍ରିଲିୟନ) | ପ୍ରତ୍ୟେକ ବାଲି ଗରଡାର ଏକ ଭିନ୍ନ କାହାଣୀ ଅଛି, ଯାହା ସମଗ୍ର ପୃଥିବୀକୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ଶେଷରେ ଏହା କୂଳରେ ସ୍ଥିର ହେବା ସହିତ ଶେଷରେ ବାଲିଗରଡାରେ ପରିଣତ  ହୁଏ | ଅଧିକାଂଶ ବାଲି ଗରଡା ପାଣିପାଗ ଏବଂ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ପଥରର କ୍ଷୟ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ | ପ୍ରାୟତଃ ଏହି ପଥରଗୁଡିକ ଶହ ଶହ ମାଇଲ ଅତିକ୍ରମ କରି ଧୀରେ ଧୀରେ ଝରଣା ଏବଂ ନଦୀ ଦେଇ ସମୁଦ୍ର ଆଡକୁ ଗତି କରନ୍ତି | ସେମାନେ ଏହା କରିବାବେଳେ, ଛୋଟ ଏବଂ ଛୋଟ ଖଣ୍ଡରେ ବିଭକ୍ତ ହୁଅନ୍ତି ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ ଏକ ବାଲି ଗରଡାରେ ପରିଣତ ନ ହୋଇଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସମସ୍ତ ବାଲି ଗରଡାର ସୃଷ୍ଟି ହୋଇ ନ ଥାଏ  | କେତେକ  ଅସାଧାରଣ ଉପାୟରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଉତ୍ପାଦିତ ହୁଏ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଟ୍ରପିକାଲ୍ ମାଛର ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ ଯାହାକୁ ଆମେ ପାରାଫିସ୍ ବୋଲି ଜାଣୁ |

ମୁଖ୍ୟତଃ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ କୋରାଲ୍ ରିଫ୍ ବାସସ୍ଥାନ ତଥା ପଥର ଉପକୂଳରେ ମିଳୁଥିବା ସାମୁଦ୍ରିକ ମାଛର ଏକ ପରିବାର ଏହି ପାରାଫିସ୍ ମାନେ ଗଠନ କରନ୍ତି |

ଶୈବାଳ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱାଦ ବି ହୋଇପାରେ ଏହି ବାଲି ଗରଡା

ମୁଖ୍ୟତଃ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ କୋରାଲ୍ ରିଫ୍ ବାସସ୍ଥାନ ତଥା ପଥର ଉପକୂଳରେ ମିଳୁଥିବା ସାମୁଦ୍ରିକ ମାଛର ଏକ ପରିବାର ଏହି ପାରାଫିସ୍ ମାନେ ଗଠନ କରନ୍ତି | ସେଠାରେ ପ୍ରାୟ 95 ପ୍ରଜାତିର ପାରାଫିସ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ  - ଯାହା ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ସେମାନଙ୍କର ଚମତ୍କାର ରଙ୍ଗ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା | ଏମାନଙ୍କର ଅତି ଅଦ୍ଭୁତ ଦାନ୍ତ ଅନୁଯାୟୀ ଏପରି ନାମକରଣ କରାଯାଇଛି। ଏମାନଙ୍କ ଥଣ୍ଟଟି ପାରା ପରି ଯାହା ତାଙ୍କ ପାଟି ହାଡର ବାହ୍ୟ ଅଂଶରୁ ବିସ୍ତାର ହୋଇଥାଏ |

ଏହି ଭଳି ଅଳଙ୍କାରିତ ରୂପ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ମାଛରେ ଦେଖିବାକୁ  ମିଳେ ନାହିଁ, ଏବଂ ଏହା ପାରାଫିସର ଜୀବନଧାରାର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟକୁ ସୂଚେଇ ଥାଏ  | ସେମାନେ ସମୁଦ୍ରରେ ମିଳୁଥିବା କଠିନ ଭାବରେ ଔଷଧୀୟ ମାଛ, ଶୈବାଳ ଏବଂ ଜୀବାଣୁଗୁଡିକୁ ସେମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି | ଏମାନେ ଟ୍ରପିକାଲ୍ ରିଫ୍ସରେ, ଏହି ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରବାହର ପୃଷ୍ଠରେ ବଢୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ ଏବଂ ପାରାଫିସ୍ ସେମାନଙ୍କର ଉଚ୍ଚ ଅନୁକୂଳ ଥଣ୍ଟର ବ୍ୟବହାର କରି ଶୈବାଳ କିମ୍ବା ଜୀବାଣୁକୁ ପୃଥକ ପୃଥକ କରନ୍ତି | ଏହା କରିବା ଦ୍ଵାରା, ସେମାନେ ବେଳେବେଳେ ପ୍ରବାହର ଖଣ୍ଡଗୁଡ଼ିକୁ ସେମାନଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ ଭୋଜନର ପାର୍ଶ୍ୱ ଅଂଶ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି, ଏହି ଖାଦ୍ୟ  ଗଳାରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଅନ୍ତନଳୀକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହୁଏ | ମାଛ କଠିନ ପ୍ରବାହ କଣିକା ହଜମ କରିପାରିବ ନାହିଁ, ଏବଂ ସେଗୁଡିକ ଅନ୍ୟ ପଟେ ନିଜ ଶରୀରରୁ ବାହାର କରିଥାଏ  |  ତାହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଗଠିତ ବାଲି ପରି ଦେଖାଯାଏ  |

ଏହା ଅସମ୍ଭବ ମନେହୁଏ ଯେ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମୁଦ୍ରକୂଳ ଗଠନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ | କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ହାୱାଇରେ ଥିବା ପାରାଫିସ୍ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ 990 ପାଉଣ୍ଡ ବାଲିକୁ ଗୁଣ୍ଡ କରିପାରେ |  କହିବାକୁ ଗଲେ, ଏହା ଏକ ବୃହତ ପରିମାଣ (ଏକ ଭଲ ବାଲୁକା କଳା ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ଅଧିକ) | ପାରାଫିସର ସମୁଦାୟ ଜନସଂଖ୍ୟା ସମୁଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ  ଅସାଧାରଣ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ମାଲଦ୍ୱୀପରେ ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜକୁ ଘେରି ରହିଥିବା ରିଫ୍ ପ୍ରଣାଳୀ ରେ ଉତ୍ପାଦିତ 85% ନୂତନ ବାଲି ପାରାଫିସ୍ ମାନଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ବାସ୍ତବରେ, କେତେକ ବେଳାଭୂମିରେ, ପାରାଫିସ୍ ପୁପ୍ (ମଳ) ହେଉଛି ଏକ ମୁଖ୍ୟ ଉପାଦାନ |

କରାଲ୍ ମୁନଚର୍ସ ବା ରିଫ୍ ରିସାଇକ୍ଲର୍?

ଏହିପରି ପ୍ରବାଳର ପ୍ରଚୁର ବ୍ୟବହାର ସହିତ, ଏହା ପ୍ରଶ୍ନ ଆସିପାରେ ଯେ ପାରାଫିସ୍ ଟ୍ରପିକାଲ୍ (ସାମୁଦ୍ରିକ ସ୍ଥଳ) ରିଫ୍ ପାଇଁ ବିପଦ ହୋଇପାରେ ଯାହା ସମୁଦ୍ରର ତାପମାତ୍ରାର ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ହେତୁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି | ଅନେକ ପାରାଫିସ୍ ପ୍ରଜାତି ଜୀବନ୍ତ ପ୍ରବାଳ ଉପରେ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ବରଂ କେତେକ ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରିଫ୍ ନିର୍ମାଣ ଜୀବମାନଙ୍କର ସକ୍ରିୟ ଶିକାରୀ ଭାବରେ ଏମାନେ  ଜଣାଶୁଣା | ତଥାପି, ଏହା ଅନୁମାନ କରାଯାଏ ଯେ ପ୍ରବାହର ଲାଭ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ଖର୍ଚ୍ଚଠାରୁ ଅଧିକ ଅଟେ | ଶୈବାଳ ସମୁଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଅପସାରଣ କରି, ପାରାଫିସ୍ ପ୍ରବାହର ବୃଦ୍ଧିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାରେ ଏହା ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ, ନଚେତ ଶୈବାଳ ଜମିବା  ହେତୁ ଆଲୋକ କମିଯିବା ଦ୍ଵାରା ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ |

ପରିତାପର ବିଷୟ ଏହା ଯେ ପାରାଫିସ୍ ସମୂହ ଏବେ ଲୋପ ହେବାର ଦ୍ଵାରଦେଶରେ ଉପନୀତ, ମୁଖ୍ୟତ ଅଧିକା ମାଛ ମାରିବାର ପ୍ରଭାବ ଯୋଗୁଁ ସେମାଙ୍କ ଜୀବନ ଆଜି ବିପନ୍ନ । ସମୁଦ୍ର ଏହି ଅନନ୍ୟ ମାଛ ହରାଇବାକୁ ଆରମ୍ଭ କଲାବେଳେ, ଟ୍ରପିକାଲ୍ ରିଫ୍ ବାସସ୍ଥାନର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ତଥା ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଥିବା ପ୍ରଜାତିର ବିବିଧତା ପାଇଁ ଭୟଙ୍କର ପରିଣାମର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ଯଦି ରିଫ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ କେବେ ସମୁଦ୍ର ଗର୍ଭରୁ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୁଏ, ତେବେ ଆମେ ଏହି ବାଲୁକା କୂଳରୁ କିଛି ହରାଇବୁ ଯାହା ଆମମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକେ ଭଲ ପା'ନ୍ତି  |

ତେବେ ମଣିଷ ନିଜର ଆଚରଣ ବଦଳାଇବା ସହିତ ଏହାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରୟାସ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଏବେବି ସମୟ ଅଛି | କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ବାଲୁକା ଚଟାଣରେ ଏକ ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ଶୋଇଥିବେ, ଆପଣ ହୁଏତ ପରିଶ୍ରମୀ ମାଛକୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଭାବୁଥିବେ କାରଣ ଏହି ଜୀବମାନେ ସମୁଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ଧଳା ବାଲି ଉତ୍ପାଦନରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ |